Słowniki online
Poniżej znajdziecie listę słowników, które uważam za najbardziej przydatne i pomocne w nauce. Oczywiście zachęcam do sięgania w pierwszej kolejności po słowniki angielsko-angielskie, dzięki którym możemy prawdziwie zrozumieć słowo czy frazę, poznać prawidłowe konteksty użycia, swoisty smak i nacechowanie. Jednakże niekiedy tłumaczenie bywa dużo bardziej praktyczne – dajmy na to gatunki ryb czy drzew, jakkolwiek trafnie zdefiniowane i malowniczo zilustrowane przykładami, są zdecydowanie łatwiej przyswajalne po przetłumaczeniu. Pamiętajmy też, że doskonałość to koncept nieosiągalny, w efekcie czego każdy z poniższych słowników od czasu do czasu zawiedzie Was brakiem definicji, mało klarownym przykładem, czy też zbyt zawiłym kontekstem. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z kilkoma platformami podług porzekadła:
There's never too much of a good thing. 

Słowniki angielsko-angielskie

The Free Dictionary

Jeden z moich ulubionych słowników. Poza standardowymi definicjami i przykładami, oferuje również akronimy, skróty, idiomy i wpisy encyklopedyczne. Pełni też funkcję tezaurusa, ma świetny silnik wyszukiwarki, działa szybko i bezawaryjnie. Definicje są przejrzyste, przykłady dobrze ilustrują znaczenie. Jednym słowem: polecam!

Dictionary.reference

Kolejny rewelacyjny słownik, który nie bez powodu jest najpopularniejszym na świecie słownikiem internetowym. Znajdziecie w nim precyzyjne definicje, multum przykładów, wymowę audio, etymologię, powiązane idiomy i czego tylko dusza zapragnie.

One Look

One Look sam w sobie nie jest słownikiem, lecz silnikiem przeszukującym ponad 1000 (tysiąc!) dostępnych w sieci słowników, co przekłada się na około 20 000 000 terminów w zasięgu ręki. Silnik wyszukiwarki działa zadziwiająco dobrze i oferuje szeroki wachlarz możliwości zapytań, w efekcie czego One Look uważam za jedną z najdoskonalszych platform słownikowych.

Urban Dictionary

Słownik społecznościowy, którego zawartość jest tworzona i edytowana przez użytkowników. Na szczęście społeczność Urban Dictionary w zdecydowanej większości przypadków wykazuje rzetelność i skrupulatność, co przekłada się na solidne zaplecze definicji i przykładów. Słownik szczególnie przydatny w poszukiwaniu kolokwializmów, slangu, nowomowy, a nawet języka... ekhem... niecenzuralnego. Swoista słownikowa Wikipedia, przydatne narzędzie i baza wiedzy, którą niemniej jednak warto zweryfikować w innym źródle.

 

Słowniki polsko-angielskie / angielsko-polskie

Ling

Jeden z najpopularniejszych polsko-angielskich / angielsko-polskich słowników, tłumaczący pojedyncze słowa oraz pełne frazy. Odnajdziemy w nim około 150 000 haseł, wliczając terminy pochodzące z wielu specjalistycznych słowników, m.in. prawniczego, medycznego i wojskowego. Ling zawiera wiele znaczeń każdego hasła, zastosowanie w idiomach, oraz praktyczne przykłady użycia. Platforma daje również możliwość instalacji swojego paska narzędzi w przeglądarce internetowej jak i zainstalowania aplikacji mobilnej. 

Bab.la

Popularny i rozległy słownik z dobrym silnikiem wyszukiwania i przydatnymi filtrami (wymowa, przykładowe zdania, synonimy). Na uwagę zasługuje szeroka gama kolokwializmów, regionalizmów, słownictwa specjalistycznego i terminów technicznych.

Tłumacz - Onet.pl Portal wiedzy

Onet Tłumacz to słownik częściowo darmowy, albowiem jego rozszerzenie do pełnej funkcjonalności wiąże się z wykupieniem abonamentu. Mimo wszystko bezpłatna wersja sprawdza się całkiem nieźle i oferuje szeroką bazę haseł.  Onet Tłumacz korzysta z następujących słowników:

  • Słownik polsko-angielski i angielsko-polski (160 tys. haseł)
  • Słownik naukowo-techniczny polsko-angielski (100 tys. haseł)
  • Słownik chemiczny angielsko-polski (40 tys. haseł)